Kryminalne Zagadki PRL- Kazimierz Kunicki Tomasz Ławecki

Żyjemy w spokojnym kraju, z niewielką ilością mniejszości narodowych, z niskim poziomem zagrożenia terrorystycznego. Jednak karty naszej historii nie są do końca czyste i niesplamione krwią.  Historia nie zawsze jest poznana, często fakty zatajone nigdy nie wychodzą na światło dzienne. W tej książce dowiemy się o sprawach tragicznych, niewyjaśnionych, o zbrodniach które wstrząsnęły Polską.

Książka to zbiór opowiadań bądź krótkich reportaży na temat najciekawszych spraw z czasów PRL. Zbrodnie których dokonano w tych czasach zawsze były intensywnie nagłaśniane i opinia publiczna, czasami sama była katem. Największe wrażenie zrobiły na mnie 2 sprawy o których już wcześniej co nie co słyszałam a mianowicie: Sprawa Zdzisława Marchwickiego, słynnego Wampira z Zagłębia oraz interesujący przypadek młodocianego Karola Kota który terroryzował Kraków. Ciekawym jest również przywoływanie bohaterów opowiadań w sztuce i filmie. Dzięki odnośnikom mamy szanse poznać głębiej kryminalne zagadki i spojrzeć na nie z perspektywy artystów.
Nie chciałabym tutaj przytaczać wszystkich historii, ponieważ ta książka zasługuje na przeczytanie i dłuższe zastanowienie. Ja osobiście po lekturze nie mogłam się otrząsnąć. Pomimo, że te zbrodnie zostały dokonane i być może to się już nie powtórzy, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że w historii Polski jest tego jeszcze więcej i że te historie są tylko taką kroplą w morzu kryminalistyki. Również kary śmierci, nie wiem, na ile te kary były sprawiedliwie wymierzane, czy te zbrodnie faktycznie zasługiwały na stryczek? Zostajemy z workiem pytań po zakończeniu ostatniej strony Kryminalnych Zagadek PRL.

Serdecznie polecam przeczytanie tej pozycji, zasługuje na zakup i na wasze półki.

Pozdrawiam
Love-Read-Sleep
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

F. Scott Fitzgerald - Dla Ciebie moge umrzeć i inne zagubione opowiadania.

Mali Bogowie: O znieczulicy polskich lekarzy / Jak umierają Polacy - Paweł Reszka

Z nienawiści do kobiet - Justyna Kopińska