Książki Anglojęzyczne, które trzeba przeczytać w 2018 !

Ostatnio sięgnęłam po szwajcarski magazyn książkowy w języku angielskim, odnaleziony w ogromnej księgarni LOEB w centrum Berna. Po zapoznaniu się z propozycjami, wyłowiłam kilka perełek, które już samym opisem mnie zaintrygowały i wymusiły na mnie umieszczenie tych powieści na liście oczekującej na przeczytanie w roku 2018 a oto i one:

An Unremarkable Body - Elisa Lodato.
Jednym z głównych tematów tej książki jest to, jak kobieca rola zmienia się przez życie. Katharine jest sercem tej historii, chociaż jest już martwa, kiedy wszystko się zaczyna.
Dowiadujemy się o niej więcej z perspektywy Laury, jej córki, która odnajduje ją pod schodami w domu. Książka podzielona jest na 2 rozdziały, nazwane cytatami z autopsji Kathariny.
Dowiadujemy się skąd wzięły się jej rany i jak życie zostawiło na jej ciele mapę, która opowiada jej historię. Uczymy się odczytywać jej granicę za pomocą przebłysków pamięci Laury.
Kolejnym tematem jest relacja "ciała i duszy". Jest opisana w świetny sposób poprzez autopsję oraz osobę, która wcześniej zamieszkiwała ciało.Oboje bardzo związane ale i oddzielone, równie mocno jak fakty od osób które kochamy.

The Winter's Child - Cassandra Parkin
Zapomnijcie o wszystkich powieściach na temat zaginionych dzieci, które do tej pory czytaliście. Być może dlatego, że to jest nie tylko tajemnica zaginięcia dziecka, jest to również wielowarstwowa opowieść, która zaprasza czytelnika, do poważnego myślenia. Ta książka jest sprytnie skonstruowaną powieścią z pewną interesującą i subtelną chronologią.  Oferuje się nam Sussane, pierwszą osobę narracji i wpisy jej bloga, które odkrywają jej życie małżeńskie z Johnem, ich dziecko Joela, jego niewyjaśnione zniknięcie i rola policji w odnalezieniu syna.
W przebiegu powieści napotykamy wiele wątków miłości, rodzicielstwa, związku małżeńskiego pod presją. Równolegle w powieści mamy wgląd w tematykę spirytystyczną, która w wypadku tej rodziny nie jest szarlataństwem a metodą na odzyskanie ukochanego dziecka.

The Radium Girls. The dark story of america's shining women. - Kate More.
Rodzina Curie niedawno odkrywa element Radu sprawiający, że lśnią nagłówki w całym kraju jak i również piękne twarze kobiet, które traktują nowo odkryty element jako pożądany narkotyk z branży medycznej. Od balsamu po tonik ta cząstka świeci jasno w ciemnych czasach I Wojny światowej.
Tymczasem setki dziewczyn trudzą się wśród świecącego pyłu fabryk radu. Błyszcząca substancja chemiczna pokrywa ich ciała od stóp do głów, rozświetlając je jak pracowite świetliki. Mając upragnioną pracę, te "lśniące dziewczyny" są najszczęśliwszymi kobietami- do momentu kiedy nie zaczynają tajemniczo chorować.
Fabryki które niegdyś oferowały złote możliwości, teraz ignorują wszelkie roszczenia do makabrycznych efektów ubocznych. I kiedy śmiertelna trucizna radu zostaje opanowana, odważne świecące dziewczyny zostają uwikłane w jednej z największych skandali na początku XX wieku, a także przełomową bitwę o prawa pracownicze.

Little Fires Everywhere - Celeste Ng
W Shacker Heights, spokojnym, postępowym przedmieściu Cleveland, wszystko jest skrupulatnie zaplanowane - od układu krętych dróg, poprzez kolory domów, aż po udane życie, w którym mieszkają jego mieszkańcy. Nikt nie ucieleśnia tego ducha bardziej niż Elena Richardson, której zasadą przewodnią jest, przestrzeganie zasad.
Przybywa Mii Warren- enigmatyczna artystka i samotna matka, która wprowadza się wraz z swoją nastoletnią córką do tej sielankowej bańki, postanawia wynająć mieszkanie u Richardsonów. Wkrótce Mia i Pearl stają się kimś więcej niż lokatorami. Wszystkie dzieci Richardsonów są przyciągane do ponętnej pary matka-córka. Ale Mia niesie za sobą tajemniczą przeszłość i lekceważenie zasad, które mogą zagrozić jej starannie uporządkowanej społeczności.

Mam nadzieję, że troszkę was zachęciłam do zakupu a jak nie to do chwili cierpliwości i poczekania na polski przekład. Z pewnością te książki, będą warte uwagi w najbliższych miesiącach.

Pozdrawiam Was gorąco <3
Love Read Sleep

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

F. Scott Fitzgerald - Dla Ciebie moge umrzeć i inne zagubione opowiadania.

Mali Bogowie: O znieczulicy polskich lekarzy / Jak umierają Polacy - Paweł Reszka

Z nienawiści do kobiet - Justyna Kopińska