Albert Einstein "Jak wyobrażam sobie świat"

Ostrzegam, ta lektura to nie przelewki. Umysł Einsteina i jego inteligencja to trudny orzech do zgryzienia, szczególnie jeśli ta pozycja obejmuje oryginalne publikacje, prace i wywiady. "Jak wyobrażam sobie świat" nie można nazwać w żaden sposób biografią najpopularniejszego fizyka, bardziej podróżą, do wnętrza jego myślenia. Każdy tekst, publikacja przybliża nas do nieznanej dotąd postaci, jaką był Albert Einstein.
Książka została podzielona na ciekawe rozdziały, są to m.in: O Żydach, O Niemczech, Przyczynek do Nauki, Idee i Opinie. Przyznam szczerze, że część poświęcona Teorii Względności zdecydowanie mnie przerosła. To nie jest lektura dla laika. Łudziłam się, że będę w stanie zrozumieć tak zawiły tok myślenia. Język, fizyczna nomenklatura oraz te podrzędnie złożone zdania, to nie lada wyzwanie. Potrzebowałam kilku powtórzeń, aby dokładnie wczytać się i zrozumieć, o co mu tak na prawdę chodziło. Bynajmniej, ta książka to nie tylko fizyka ale również przyziemne tematy jak : polityka.
Nie przypuszczałam, że Einstein był tak zagorzałym pacyfistą, pracującym na rzecz zachowania pokoju na świecie. Usilnie starał się stworzyć, poprzez swoje wystąpienia i teksty, tak zwany: Rząd Ogólnoświatowy, który trzymałby w ryzach potęgi gospodarcze, mające możliwość zbudowania bomby atomowej. Dostrzega się w jego tekstach szczególny stosunek do Amerykanów i tamtejszego ustroju politycznego, jakoby miałby być wyznacznikiem dla Europy. 
Na uznanie zasługują listy otwarte do osób i instytucji, które nie zgadzały się z jego planami i pomysłami. Sposób w jaki Einstein odpisywał na listy, to pieszczotliwie nazwany- majstersztyk. Poziom w jakim pisał, nie pozwalał czytelnikowi na prostą odpowiedź.
Niewątpliwie umysł Einsteina był wartki i niekoniecznie skoncentrowany tylko na jednej dziedzinie. W każdym temacie czuł się pewnie, to widać szczególnie w rozmowach z Zygmuntem Freudem, ponieważ, pomimo bycia zagorzałym fizykiem, Albert Einstein gorąco interesował się psychologią człowieka, przez co prowadził niebywałe rozmowy z wybitnymi prekursorami tej dziedziny nauki.
Podsumowując, polecam tą książkę dla osób interesujących się albo studiujących fizykę, będzie to nie lada gratka, przeczytać oryginalne teksty tego wybitnego naukowca. Dla osób o małym pojęciu w tej dziedzinie, jak ja, inne rozdziały sprawią radość i pokażą, co siedzi w głowie takiego naukowca jakim był Albert Einstein.


" My śmiertelnicy, jesteśmy nieśmiertelnymi przez to, że tworzymy wspólnie nieprzemijające dzieła"

"Tajemniczość jest naszym najpiękniejszym przeżyciem. Stanowi ona zasadnicze uczucie, które towarzyszy prawdziwej sztuce i wiedzy od samego ich zarania"Komentarze

Popularne posty z tego bloga

F. Scott Fitzgerald - Dla Ciebie moge umrzeć i inne zagubione opowiadania.

Mali Bogowie: O znieczulicy polskich lekarzy / Jak umierają Polacy - Paweł Reszka

Z nienawiści do kobiet - Justyna Kopińska