"Helisa" Marc Elsberg

To dzieje się już teraz i nie jest Science-Fiction...
Podczas  oficjalnej wizyty w Monachium ginie w dziwnych okolicznościach Sekretarz Stanów Zjednoczonych, nieznany dotąd wirus czy może atak terrorystów?
Na tanzańskich polach uprawnych dochodzi do przełomu, na dotąd nieżyznej glebie, w przebiegu plagi armyworm wzrastają zdrowe kukurydze.
Helen i Greg nie mogą doczekać się dziecka, kiedy wszystkie metody sztucznego zapłodnienia zawodzą, dostają nieoczekiwaną propozycję od New Garten, ich dziecko będzie lepszym gatunkiem. Co łączy te trzy historie? To wszystko w Helisie.

Marc Elsberg jest autorem takich książek jak "Black Out" oraz "Zero" poruszających problemy ówczesnego, nowoczesnego świata oraz pokazując czym grozi postęp.
W "Helisie" otrzymujemy potężną dawkę wiedzy z dziedziny inżynierii genetycznej, jednakże narracja autora pozwala nawet laikowi rozeznać się w tym rozległym temacie. Najnowsze metody ingerowania w materiał genetyczny dają odpowiednim osobą wgląd w nasze życie ale i również pozwalają na wprowadzenie zmian, o których my, siedzący w swoich wygodnych fotelach nie mamy zielonego pojęcia.
Właśnie ta pozycja pozwala nam na chwilę się zatrzymać i zadać sobie pytanie dokąd właściwie zmierzamy, oraz ile tak na prawdę wiemy, o tym, co się dookoła nas dzieje. Ogromne ośrodki farmaceutyczne, mające fundusze mogą już dziś zwalczać choroby ale również je wywoływać Kolejny przykład to GMO- rośliny zmodyfikowane genetycznie aby smakowały lepiej albo były odporne na szkodniki. A może bakterie mogące produkować leki, takie jak insulina.
Możemy wymieniać wiele takich przykładów, bynajmniej w Helisie Marc Elsberg wróży nam kolejny problem tzw: nadludzi. Czyli dzieci zmodyfikowanych genetycznie, zdrowych, posiadających najróżnorodniejsze cechy (zwiększona masa mięśniowa, wzrost powyżej 180 cm, możliwie wysoki iloraz inteligencji, zmniejszone zapotrzebowanie na sen itp), które przyszły rodzic może wybrać i dowolnie parować. Czym grozi taka ingerencja? i z jakimi konsekwencjami będą musieli zmierzyć się bohaterowie Helisy?
Aby się tego dowiedzieć zapraszam do lektury, serdecznie polecam

Love Read Sleep <3

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

F. Scott Fitzgerald - Dla Ciebie moge umrzeć i inne zagubione opowiadania.

Mali Bogowie: O znieczulicy polskich lekarzy / Jak umierają Polacy - Paweł Reszka

Z nienawiści do kobiet - Justyna Kopińska