Paula Hawkins "Zapisane w wodzie"

"Alec obudź się, Nel Abott nie żyje." Tym intrygującym stwierdzeniem rozpoczyna się najnowsza książka "Zapisane w wodzie" Pauli Hawkins, autorki bestselleru "Dziewczyna z pociągu". Już na wstępie muszę przyznać, że byłam sceptycznie nastawiona do tego świeżego literackiego objawienia. Po "Dziewczynie w pociągu" miałam bardzo mieszane uczucia, tym bardziej nowa książka była dla mnie kolejnym wyzwaniem.
"Zapisane w wodzie opowiada historie dwóch sióstr i tajemnicy która ich w pewien sposób poróżniła. Dwie bliskie osoby oddalają się od siebie chcąc na nowo ułożyć sobie życie. Przy czym ciekawa i bezpośrednia Julia zagłębia historię kobiet, które w niewyjaśniony sposób odebrały sobie życie skacząc z urwiska. W powieści przeplata się magia, tajemnica śmierci oraz historia mieszkańców Topieliska. Co stało za śmiercią Julli i co mają z tym wspólnego jej siostra oraz miejscowi mieszkańcy? Co kryje w sobie Topielisko, które siłą magnetyczną przyciągało tak wiele kobiet?

Paula Hawkins to niewątpliwie objawienie, jej książka doczekała się ekranizacji, która w gruncie rzeczy nie oddała prawdziwego charakteru książki. W opiniach na jej temat, mam wrażenie, że kogoś zdecydowanie poniosło, że gdzieś przylepiono jej łatką wspaniałej pisarki, którą tak na dobrą sprawę nie jest. Dopiero "Zapisane w wodzie" podnosi jej pułap i nadaje jej stylowi jakiś kształt i sens. Ta książka jest zdecydowanie lepsza od poprzedniej, tutaj ma się wrażenie, że autorka przygotowała się do pisania i historia którą chce opowiedzieć jest składna i skomplikowana.
Moim zdaniem książkę warto przeczytać, ponieważ jej przeczytanie zajmuje niewiele czasu a dobrze skonstruowana fabuła nie pozwala się nam oderwać na długo od lektury.

Pozdrawiam
@lovereadsleep

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

F. Scott Fitzgerald - Dla Ciebie moge umrzeć i inne zagubione opowiadania.

Mali Bogowie: O znieczulicy polskich lekarzy / Jak umierają Polacy - Paweł Reszka

Z nienawiści do kobiet - Justyna Kopińska